24 Haziran 2020 Çarşamba

Hava Temizleme Cihazı Nedir?

Özellikle büyükşehirlerde şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte gelişen hava kirliliği sebebiyle temiz hava soluyabilmek neredeyse imkansız bir hal alıyor. Fabrika bacalarından çıkan dumanlar, milyonlarca aracın egzozundan çıkan duman ve sayısız alerjenler nedeniyle büyük şehirlerde yaşayan bir çok kişi havadaki zararlı maddeleri temizleyen ve temiz hava sağlayan hava temizleyici cihazlara yöneliyor.

Havada serbest olarak hareket eden ve bazıları çıplak gözle görülmeyen partiküler, hayvan tüyleri, küf, bitki sporları, polen, toz akarları ve mantarlar nefes darlığını tetikleme riskinin yanı sıra temiz hava sirkülasyonunu da olumsuz etkiliyor. Bu parçacıkların kronik ya da alerjik astım gibi hastalıkları ilerlettiği de bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlandı.

Kapalı alanlarda sağlıklı ve temiz hava sirkülasyonunun sağlanması için uygun ortam oluşturmak gerekiyor. Bu uygun ortam ise hava temizleme cihazlarıyla mümkün oluyor. Pratik ve işlevsel kullanımıyla dikkat çeken bu cihazlar özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca evlerin yanı sıra ofis, iş yeri ve atölye gibi çalışma alanlarında da çalışan sağlığı açısından bu cihazlar gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Sitemizde hava temizleme cihazlarıyla ilgili teknik ve detaylı incelemelerde bulunup, hava temizleyici tercihlerinizde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Ürün markası, modeli, türü, ebatları, üretim teknolojisi, fonksiyonel özellikleri ve filtreleme mekanizmaları gibi çeşitli detaylara göre ürünlerin fiyatları değişiklik gösterebiliyor.

Çeşitli ebat ve tasarımlarda üretilen hava temizleme cihazlarını alırken cihazın konulacağı odanın metrekaresine dikkat edilmeli ve buna göre seçim yapılmalıdır.

Ortam havasını tamamen değiştiren bu cihazlar, kötü kokuları, polenleri, küf oluşumunu ve gözel görülmeyecek ölçekte parçacıkları ortadna kaldırabilen filtre sistemleriyle birlikte kullanıcıya ulaşıyor.

Anti alerjen özellikli cihazlar da alerjik reaksiyon gösterenler için ekstra koruma sağlıyor. Bu özelliğe sahip cihazlarda ana filtrenin yanı sıra orta filtre ve HEPA filtre gibi çok katmanlı temizleyiciler de bulunuyor. Büyük ve orta filtre mekanizmaları genellikle toz, tüy, kıl ve kir gibi parça halindeki matertyalleri bloke edebilecek şekilde hazırlanıyor.

Sigara dumanı, küf, toz böceği, akar, toz, polen, koku, bakteri ve yemek kokusu gibi rahatsızlık ve hastalık veren istenmeyen maddeleri havadan temizleyip sağlıklı hava sunan hava temizleme cihazları içine çektiği bu maddeleri kapalı haznesine hapsederek güvenli ortam sağlıyor. Çelik filtreler ile toplanan ve hapsedilen atıkların belli aralıklarla tahliye edilmesi gerekiyor. Depolama haznesi ile filtre sıvı sabunla ve suyla basitçe temizlenebilir.

HEPA filtreleri ile donatılan ürünler, görünmeyen mikro ölçekli parçacıkları dahi kolaylıkla temizleyip ulta ince parçacıkları daha yakalabiliyor. HEPA filtrelerinin yılda en az 1 kez yenilenmesi tavsiye ediliyor.

Hava temizleme cihazı panelinde bulunan tuşlarla hızlandırma ve programlanabilir zamanlayıcı ayarları yapılırken, nem sayacı ve servis ışığı da kontrol edilebilir. Örneği hava filtesi yetersiz çalıştığında servis ışığı yanıyor ve sistem uyarı veriyor.

Programlanabilir zamanlayıcı ise klimalarda olduğu gibi belli bir süre sonrasında otomatik açılması için programlayabilir veya açık cihazın belli bir süre sonra otomatik kapatılmasını programlayabiliriz.

Günlük hayatta sıkça kullandığımız eşya, aksesuuar ve mobilyaların üzerinde belli oranlarda VOC adı verilen uçucu organik bileşen bulunabilir.Etiketler: hava temizleyici seçimi, hava temizleyici açıklama, teknik detay, hava temizleme cihazı fiyatları, en iyi marka, hangi marka model alınmalı, öneri, uzman, hangisi iyi

0 yorum:

Yorum Gönderme